بسته طلایی کنکور هنرستان
آزمون استخدامی
فیلم های آماده فروش هنرستان
فیلم آموزشی
مصاحبه با رتبه های برتر کنکور الکتروتکنیک
فیلم آموزشی
کارنامه قبول شدگان
پیک آخر
آثار برگزیده هنرجویان
گالری تصاویر
معرفی هنرستان ها
معرفی دانشگاه ها
گالری تصاویر
فیلم آموزشی

مطالب برگزیده

سوالات کنکور هنرستان
کتاب آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی-مبحث نظریات ویگوتسکی

ویگوتسکی کیست؟

ویگوتسکی روانشناسی اهل اتحاد جماهیر شوروی بود که به علت فعالیت‌هایش در زمینۀ روان‌شناسی رشد کودکان معروف شد. علت اصلی شهرت او معرفی مفهوم منظقۀ تقریبی رشد است. (همینجا باید ذکر کنیم که این مفهوم در سوالات متعددی در آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی مطرح شده است.) مفهوم منطقۀ تقریبی رشد به تعیین تمایز بین چیزی که یک فرد به تنهایی در قیاس با زمانی که کمک یک فرد متخصص یا با تجربه را دارد، می‌پردازد. ویگوتسکی این مفهوم را معیاری برای سنجش مهارت‌هایی دانست که در فرآیند تکامل هستند و این دیدگاه را در مقابل دیدگاهی قرار داد که فقط به یادگیری فرد به صورت تنها می‌پردازد.

بعلاوه نظریات او در مورد رابطۀ زبان و تفکر، رشد زبان، و رشد از طریق عمل و روابط فرهنگی-اجتماعی در جامعه نیز بر علم روان‌شناسی تأثیر گذار بودند.

کودکی ویگوتسکی

او در شهر اورشا، منطقه‌ای در بلاروس کنونی و امپراطوری روسیۀ آن زمان در سال 1896 به دنیا آمد. خانوادۀ او از طبقۀ متوسط و یهودی بودند، و پدرش به شغل بانکداری اشتغال داشت. در سال 1913 در دانشگاه مسکو در رشتۀ پزشکی پذیرفته شد ولی در سال دوم به حقوق تغییر رشته داد. علائق اولیۀ او هنر، تاریخ مردم یهود، سنت‌ها، فرهنگ و هویت یهودی بود. در این دوران او منتقد سوسیالیزم بود و سنت‌های ارتودکس یهودی را توصیه می‌کرد. البته مطالعات دانشگاهی او وسیع و شامل زبان‌شناسی، روان‌شناسی و فلسفه بودند.

اهمیت ویگوتسکی

فعالیت‌های فلسفی او شامل برداشت‌هایی از نقش ادراکی ابزارهای واسطه، همچنین برداشت مجدد از مفاهیم شناخته شده در روان‌شناسی مانند درونی سازی دانش بود. ویگوتسکی مفهوم منطقۀ تقریبی رشد (که گفتیم بسیار مهم است) را معرفی کرد که استعاره‌ای برای تشریح قابلیت رشد عقلی انسان است. فعالیت‌های او شامل موضوعاتی مانند منشأ روان‌شناسی هنر، توسعۀ عملکردهای عالی ذهن، فلسفۀ علم، روش‌شناسی تحقیقات روان‌شناسی، رابطۀ بین یادگیری و توسعۀ انسانی، ساخت مفهوم، رابطۀ رشد انسان و زبان و ... می‌شود.

با توجه به فعالیت‌های علمی وسیع ویگوتسکی و نظریات متعددی که ارائه کرده است، ما در دروس تخصصی به کرّات با نام و نظریات او برخورد می‌کنیم. به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

کارکردهای ذهن

رشد زبان

منطقۀ تقریبی رشد

نظریۀ رشد اجتماعی

نظریات ساختارگرایی

در کتاب آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی نشر چهارخونه در مباحث روان‌شناسی پرورشی، روان‌شناسی رشد و روش و فنون تدریس و حتی در اصول تعلیم و تربیت با نام ویگوتسکی و نظریات آن برخورد می‌کنید. البته مفصل‌ترین بحث در مورد او در فصل روان‌شناسی پرورشی کتاب آموزگار ابتدایی مطرح می‌شود.

در مجموع این نام را به خاطر بسپارید و تلاش کنید مجموع نظرات او را در کنار هم در ذهن داشته باشید تا درک عمیق‌تری از او بدست آورید و البته در پاسخ به سوالات آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی موفق‌تر باشید.

برای آشنایی بیشتر با مباحث تخصصی آموزگار ابتدایی در آزمون استخدامی می‌توانید مقاله‌های زیر را مطالعه نمایید.

نظرات

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها