فیلم آموزشی
آزمون استخدامی
فیلم آموزشی
کارنامه قبول شدگان
بسته طلایی کنکور هنرستان
پیک آخر
فیلم های آماده فروش هنرستان
مصاحبه با رتبه های برتر کنکور الکتروتکنیک
آثار برگزیده هنرجویان
گالری تصاویر
معرفی هنرستان ها
معرفی دانشگاه ها
گالری تصاویر
فیلم آموزشی
رتبه 1 کنکور الکتروتکنیک

مطالب برگزیده

سوالات کنکور هنرستان

دروس تخصصی گروه شغلی آموزگار ابتدایی

 

اصول و فلسفه تعلیم و تربیت

اولین درس در آزمون آموزگار ابتدایی «اصول و فلسفه تعلیم و تربیت» است. این درس ابتدا به تعریف و شناخت فلسفه و معرفت می‌پردازد و پس از آن به سراغ تعریف تعلیم و تربیت می‌رود. در کتاب آموزگار ابتدایی (انتشارات چهارخونه)، ما 16 صفحه را به این مباحث و تست‌های آن اختصاص داده‌ایم.

پس از آن مکاتب فلسفی مهم و برجستۀ دنیا معرفی می‌شوند که در 14 صفحه به آنها پرداخته شده است. در این فصل مکاتبی همچون ایده‌آلیسم، رئالیسم، ناتورالیسم، اومانیسم، پراگماتیسم، اگزیستاسیالیسم و همچنین مکتب تحلیلی معرفی شده‌اند.

پس از آن به سراغ نظریه‌های تعلیم و تربیت، مانند پایدارگرایی، پیشرفت‌گرایی، ماهیت‌گرایی و... و ارتباطشان با مکاتب فلسفی در 5 صفحه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در دو فصل آخر نیز فیلسوفان مهم در عرصۀ تعلیم و تربیت به همراه دیدگاهشان معرفی شده‌اند. این قسمت نیز شامل بر 19 صفحه است.

برای مشاهدۀ دو صفحۀ اول اصول و فلسفه تعلیم و تربیت، اینجا را کلیک نمایید.

 

روان‌شناسی پرورشی

درس روان‌شناسی پرورشی، از مفصل‌ترین و پر محتواترین مباحث مطرح در آزمون است که در بخش دوم سوالات آزمون با آن مواجه می‌شوید. در این بخش از کتاب نیز ابتدا به سراغ مفاهیم و تعاریف رفته‌ایم. در ادامه نظریات متعددی معرفی و بررسی شده‌اند. در بخش شناخت نیز پیاژه، ویگوتسکی و برونر معرفی شده‌اند.

در بخش یادگیری، نظریه‌های رفتاری، شناختی، خبرپردازی و سازنده‌گرایی بررسی شده‌اند و سپس در مورد انگیزش، تفکر و هوش نیز به نظریات متعدد دیگری پرداخته ایم. اینها، مباحث اصلی و تخصصی روان‌شناسی پرورشی هستند.

در ادامه اشاراتی به آموزش، سبک‌های تدریس و سنجش شده که در بخش‌های بعدی کتاب مفصل‌تر آمده‌اند.

در مجموع 83 صفحه به این بخش اختصاص داده شده است.

برای مشاهدۀ دو صفحۀ اول بخش روان‌شناسی پرورشی، اینجا را کلیک نمایید.

 

روان‌شناسی رشد

مبحث سوم در آزمون، روان‌شناسی رشد است. محور این درس، تحولاتی است که در دوره‌های مختلف زندگی انسان اتفاق می‌افتند. با اینکه این مبحث به تمامی دوره‌های زندگی از تولد تا مرگ می‌پردازد، محدودۀ دو سالگی تا نوجوانی بیشتر مورد توجه و سوال قرار می‌گیرد.

در این کتاب، رشد انسان از زوایای مختلف مورد توجه است. ابعاد شناختی، اجتماعی، هیجانی، عاطفی، اخلاقی و... در هر دوره بررسی می‌شوند و نظریات روان‌شناسان در این ابعاد معرفی می‌شوند.

برای مشاهدۀ دو صفحۀ اول بخش روان‌شناسی رشد، اینجا را کلیک نمایید.

 

روش‌ها و فنون تدریس

درس چهارم در آزمون، «روش‌ها و فنون تدریس» است. بسیاری از موضوعات مطرح در این بخش را در درس‌های قبلی داشته‌ایم. این درس با تعاریف و مفاهیم یادگیری و تدریس آغاز می‌شود که موضوع اصلی روان‌شناسی پرورشی بود. پس از آن ادارۀ کلاس درس، طراحی آموزشی و روش تدریس را داریم که آنها نیز مختصراً در روان‌شناسی پرورشی معرفی شده بودند. به همین علت است که تأکید ویژه‌ای روی درس روان‌شناسی پرورشی داریم. موضوعات اخیر، یعنی مبحث آموزش و روش‌های تدریس، اینجا مفصل‌تر بررسی می‌شوند.

برای مشاهدۀ دو صفحۀ اول بخش روش‌ها و فنون تدریس، اینجا را کلیک نمایید.

 

اندازه‌گیری، سنجش، ارزشیابی آموزشی

آخرین بخش از کتاب آموزگار ابتدایی و همینطور آزمون استخدامی آن، «اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی» است. با اینکه اشاراتی به این مبحث در درس روان‌شناسی پرورشی داشتیم، ولی موضوعات این بخش نسبت به مباحث قبلی متفاوت هستند. در این بخش، ابتدا به مفاهیم مربوطه می‌پردازیم و سپس انواع ارزیابی و سنجش را معرفی می‌کنیم. در انتها، معیارها و روش‌های ارزشیابیِ انواع و نتایج آزمون و سنجش را بررسی می‌کنیم. ضرایب و پارامترهای مرتبط اینجا معرفی می‌شوند وفرمول‌هایی برای محاسبات آنها ارائه می‌شوند. این بخش از کتاب کمی مباحث ریاضی دارد.

بخش اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی در 56 صفحه مورد بحث قرار گرفته است.

برای مشاهدۀ دو صفحۀ اول بخش اندازه‌گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی، اینجا را کلیک نمایید.

 

برای تهیۀ کتاب «آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی» روی تصویر زیر کلیک کنید.

نظرات

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها