فیلم آموزشی
آزمون استخدامی
مصاحبه با رتبه های برتر کنکور الکتروتکنیک
فیلم های آماده فروش هنرستان
فیلم آموزشی
کارنامه قبول شدگان
پیک آخر
آثار برگزیده هنرجویان
گالری تصاویر
معرفی هنرستان ها
معرفی دانشگاه ها
گالری تصاویر
فیلم آموزشی

مطالب برگزیده

آینده شغلی رشته معماری فنی حرفه ای 

معمارها چه‌كاره می شوند؟

خوشبختانه معماری جزء پركاربردترين رشته‌ها در كشور ايران است. بعد از بودجه جاری كه مربوط به هزينه‌ی وزارتخانه‌هاست بودجه عمرانی بيش‌ترين بخش از درآمد سالانه كشور را به خود اختصاص می دهد. اين سرمايه هنگفت هر ساله در لايه‌ها و شاخه‌های مختلف بخش ساختمان تزريق شده و از بالاترين لايه‌های تصميمگيری و برنامه‌ريزی تا پايين‌ترين لايه‌های اجرائی و نظارت از آن نفع می برند.

بخش برنامه‌ريزی

بالاترين سطحی كه يك معمار می تواند در آن مشغول به كار شود سطح برنامه‌ريزی های كلان كشوريست در اين سطح معماران در تصميمگيری های ملی و منطقه‌ای راجع به پروژه‌های ساختمانی شركت می كنند. محصول اين تصميمات برنامه‌هایی براي طراحی شهرها و روستاهاست. بخش ديگر فعاليت معماران كار در استانداری ها و شهرداری هاست تا بر اجرای درست تصميم‌گيری های ملی و منطقه‌ای نظارت داشته باشند.

بخش اجرائی

در اين بخش تك‌ تك پروژه‌های ساختمانی بايد مورد مطالعه قرار گرفته، طراحی شده و اجرا شود و هنگام اجرا بايد توسط يك معمار مورد نظارت قرار گيرد. يك معمار در تمامی اين مراحل می تواند مشغول به كار شود.

بخش تجارت معماری

در پروژه‌های معماری، حجم عظيمی از مصالح ساختمانی مصرف می شود هزينه اين مصالح همانطور كه می دانيد مبالغ هنگفتی است و بخش عظيمی از اقتصاد ايران همين معاملات مصالح ساختمانی می باشد. نكته‌ی جالب ديگر در مورد مصالح ساختمانی، پيشرفت پر سرعت در توليد مصالح جديد در دنيای امروز است. معماران با توجه به دانش وسيعی كه راجع به ساختمان و مسائل فنی آن دارند می توانند در زمينه معرفی مصالح نو به بازار و معاملات آن فعاليت كنند و سودهای هنگفتی كسب كنند.

بخش آموزش معماری

با توجه نياز گسترده كشور به معماران آموزش ديده، بازار كار وسيعی نيز در زمينه آموزش قبل از كنكور، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان وجود دارد. آموزش‌های لازم براي آزمون نظام مهندسی و كارشناسی دادگستری نيز زمينه‌های كاری بسيار خوبی ايجاد می كند. رشته معماری افق‌های گسترده‌ای پيش‌روی معماران باز می كند كه باعث می شود به همه‌ی مسائل من جمله شغل از منظره متفاوتی نگاه كنند. اين موضوع باعث شده كه بسياری از معماران مسيرهای شغلی متفاوت با معماری را با توجه به ساير علائق خود پيگيری كنند و موفقيت‌های چشمگيری كسب نمايند.

نظرات

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها