آینده شغلی رشته معماری فنی حرفه ای 

معمارها چه‌كاره مي‌شوند؟

خوشبختانه معماري جزء پركاربردترين رشته‌ها در كشور ايران است. بعد از بودجه جاري كه مربوط به هزينه‌ي وزارتخانه‌هاست بودجه عمراني بيش‌ترين بخش از درآمد سالانه كشور را به خود اختصاص مي‌دهد. اين سرمايه هنگفت هر ساله در لايه‌ها و شاخه‌هاي مختلف بخش ساختمان تزريق شده و از بالاترين لايه‌هاي تصميمگيري و برنامه‌ريزي تا پايين‌ترين لايه‌هاي اجرائي و نظارت از آن نفع مي‌برند.

بخش برنامه‌ريزي

بالاترين سطحي كه يك معمار مي‌تواند در آن مشغول به كار شود سطح برنامه‌ريزي‌هاي كلان كشوريست در اين سطح معماران در تصميمگيري‌هاي ملي و منطقه‌اي راجع به پروژه‌هاي ساختماني شركت مي‌كنند. محصول اين تصميمات برنامه‌هايي براي طراحي شهرها و روستاهاست. بخش ديگر فعاليت معماران كار در استانداري‌ها و شهرداري‌هاست تا بر اجراي درست تصميم‌گيري‌هاي ملي و منطقه‌اي نظارت داشته باشند.

بخش اجرائي

در اين بخش تك‌ تك پروژه‌هاي ساختماني بايد مورد مطالعه قرار گرفته، طراحي شده و اجرا شود و هنگام اجرا بايد توسط يك معمار مورد نظارت قرار گيرد. يك معمار در تمامي اين مراحل مي‌تواند مشغول به كار شود.

بخش تجارت معماري

در پروژه‌هاي معماري، حجم عظيمي از مصالح ساختماني مصرف مي‌شود هزينه اين مصالح همانطور كه مي‌دانيد مبالغ هنگفتي است و بخش عظيمي از اقتصاد ايران همين معاملات مصالح ساختماني مي‌باشد. نكته‌ي جالب ديگر در مورد مصالح ساختماني، پيشرفت پر سرعت در توليد مصالح جديد در دنياي امروز است. معماران با توجه به دانش وسيعي كه راجع به ساختمان و مسائل فني آن دارند مي‌توانند در زمينه معرفي مصالح نو به بازار و معاملات آن فعاليت كنند و سودهاي هنگفتي كسب كنند.

بخش آموزش معماري

با توجه نياز گسترده كشور به معماران آموزش ديده، بازار كار وسيعي نيز در زمينه آموزش قبل از كنكور، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان وجود دارد. آموزش‌هاي لازم براي آزمون نظام مهندسي و كارشناسي دادگستري نيز زمينه‌هاي كاري بسيار خوبي ايجاد مي‌كند. رشته معماري افق‌هاي گسترده‌اي پيش‌روي معماران باز مي‌كند كه باعث مي‌شود به همه‌ي مسائل من جمله شغل از منظره متفاوتي نگاه كنند. اين موضوع باعث شده كه بسياري از معماران مسيرهاي شغلي متفاوت با معماري را با توجه به ساير علائق خود پيگيري كنند و موفقيت‌هاي چشمگيري كسب نمايند.

شاید شما اینها را هم دوست داشته باشید.

آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی
آینده شغلی

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)