آینده شغلی رشته مکانیک خودرو

اگر دوستدار خودرو بوده و از تعمیر کردن و کارهای فنی لذت می برید، این شغل می تواند برای شما مناسب و البته پولساز باشد. خودرو سازی از صنایع مهم در هر کشوری می باشد. کارشناسان و متخصصان زیادی با این صنعت در ارتباط هستند. مکانیکی خودرو بازدید، تشخیص و رفع عیوب خودرو می باشد.مکانیک خودرو فردی است که به صورت عملی یا علمی با انواع تعمیرات خودرو آشنایی داشته و به تعمیر و سرویس انواع خودروها مسلط است. او همه بخش های مکانیکی و الکتریکی خودرو از موتور و سیستم اگزور تا سیستم های تهویه و امنیتی خودرو را به خوبی می شناسد.

برخی از کارهایی را که تعمیرکار خودرو انجام می دهد عبارتند از:

 تعمیر تعلیق و سیستم فرمان

 تعمیر اساسی موتور‌های بنزینی و دیزلی

تعمیر دستگاه‌های الکتریکی خودروها (باطری سازی(

 تعمیر دستگاه‌های سوخت رسانی موتورهای بنزینی و دیزلی

تعمیر جعبه دنده و دیفرانسیل

تنظیم موتور

 تعمیر قفل در و شیشه بالابر و

مکانیک خودرو باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

مکانیک خودرو باید مهارت های فنی خوب و توانایی مناسبی در عیب یابی و حل مسائل داشته باشد. او باید فردی دقیق، باحوصله و متعهد باشد. کسب تجربه در این شغل بسیار مهم است. مکانیک خودرو باید بتواند با مردم به خوبی ارتباط برقرار کند. او باید بتواند به نوعی اطمینان مشتریان را به خود جلب کند که این کار  با ارائه کار باکیفیت، استفاده از قطعات مناسب و مرغوب در کار، تحویل به موقع خودرو به مشتری و داشتن انصاف در محاسبه دستمزد به حقیقت می پیوندد.

وظایف مکانیک خودرو

یافتن عیوب خودرو

دادن توضیح کافی به مشتریان درباره نوع تعمیرات و یا قطعات مورد نیاز

انجام تعمیرات و تعویض قطعات صدمه دیده

آزمایش خودرو پس از تعمیرات

مهارت و دانش مورد نیاز شغل مکانیک خودرو

شناخت خوب و کامل اجزای خودروها

توانایی یافتن سریع و درست عیوب خودرو

سرعت عمل و دقت در کار و توجه به جزئیات

مهارت ارتباطی خوب و ارائه خدمات مناسب به مشتریان

رعایت مسایل ایمنی

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل مکانیکی خودرو

برای آموزش حرفه ای در این شغل می توانید پس از گذراندن سال اول دبیرستان وارد شاخه کار و دانش یا فنی و حرفه ای شوید. فارغ التحصیلان رشته مکانیک خودرو پس از پایان دوره هنرستان می توانند از طریق شرکت در آزمون کنکور ناپیوسته فنی و حرفه ای در آموزشکده های سراسری فنی و حرفه ای،دانشگاه آزاد اسلامی و... در سطح کاردانی و کارشناسی همان رشته به ادامه تحصیل بپردازند.

آینده شغلی مکانیک خودرو
آینده شغلی مکانیک خودرو

فرصت شغلی و بازارکار مکانیکی خودرو

بازار خودرو در جهان رو به گسترش است و به صورت مداوم مدل ها و سیستم های جدیدی در حوزه خودرو به بازار عرضه می شوند. از طرفی داشتن خودرو برای همه مردم به یک ضرورت در زندگی تبدیل شده و تقریبا هر خانواده ای حداقل یک خودرو دارد. بنابراین مردم ناگزیر برای رفع مشکلات و عیوب خود به مکانیک و تعمیرکار خودرو نیازمندند.مکانیک و تعمیرکار خودرو می تواند در کارخانجات تولیدکننده خودرو و شرکت های وابسته از جمله سازندگان قطعات و لوازم یدکی خودرو، تعمیرگاه های مجاز شرکت های سازنده خودرو استخدام شود. همچنین می تواند در تعمیرگاه های خودرو کار کرده و یا به طور مستقل تعمیرگاهی برای خود راه اندازی کند.

دروس مکانیک ‌خودرو بر 3 اصل استوار است:

1ـ دروس مفهومی:شامل تکنولوژی (مولد قطار ـ شاسی بدنه ـ موتورهای دیزل) می‌باشد که داوطلب با استفاده از این دروس درک درستی از مشخصات و کاربرد قطعات خودرو پیدا می‌کند.

2ـ دروس محاسباتی:شامل محاسبات 1 و 2 ـ اجزای ماشین می‌باشد که داوطلب اصول طراحی قطعات خودرو و نحوه محاسبات طراحی آن قطعات را می‌آموزد.

3ـ دروس ترسیمی:شامل دروس رسم فنی عمومی و تخصصی می باشد که داوطلب اصول تجسم و نقشه کشیدن قطعات را می آموزد.

 

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)