آینده شغلی رشته الکتروتکنیک

يك مهندس برق ـ الكتروتکنيك چه كاره مي‌شود؟

قبل از اينكه بخوام هرگونه اطلاعاتي در مورد آينده‌ي شغلي الكتروتکنيك  بدهم بايد بگم آينده‌ي شغلي هر نفر قبل از اينكه به رشته تحصيلي و مدرك تحصيلي  ربط داشته باشه به خودتون ربط داره. در واقع بهتر بخوام بگم داشتن مدرك مهندسي شرط لازمه موفقيته اما كافي نيست و براي موفقيت به قول قديميها عرضه ميخواد كه متأسفانه توي دانشگاه ياد نمي‌ دن. خٌب بگذريم. در زير مي‌خواهم مهارت‌هايي رو كه يك مهندس برق ـ الكتروتکنيك ميتونه داشته باشه رو براتون بگم:

خبر خوب اينه كه يك مهندس الكتروتکنيك بيكار نمي‌مونه چرا …؟ به دور و ور خودتون يه نگاه بندازيد هر وسيله‌اي كه ميبينيد به نوعي با برق سروكار داره و يه جورايي به پريز برق وصل ميشه از يخچال، تلويزيون، كامپيوتر، لپتاپ و ... بگيرید تا ماشين دستگاه‌هاي پيچيده همه‌ي اينها با برق كار مي‌كنند. اما سؤالي كه پيش مياد اينه كه آيا همه‌ي اين‌ها به الكتروتکنيك مربوط ميشه…؟ در جواب بايد بهتون بگم فقط به الكتروتکنيك نه …! اما قسمت قابل توجهش به الكتروتکنيك مربوط ميشه مثلاً دستگاه يخچال فريز را در نظر بگيريد اين دستگاه از همكاري چند مهندس به وجود مياد. الكتروتکنيك ،تأسيسات ، مكانيك و … درسته فقط به الكتروتکنيك مربوط نميشه اما بخش زياديش رو مهندس برق انجام ميده مثل اندازه‌گيري دما، خاموش و روشن كردن موتور و … البته امروزه با پيشرفت زياد تكنولوژي برق و الكتروتکنيك كاربرد اين رشته از قبل بسيار بيشتر شده است.

اما يك مهندس الكتروتکنيك چه مهارت‌هايي كسب مي‌كند. گاه الكتروتکنيك رو من به چند حوزه تقسيم مي‌كنم:

 

1) حوزه آنالوگ                             2) حوزه قدرت

حوزه آنالوگ:تلويزيون‌هاي قديمي رو يادتون هست كه لامپ تصوير داشتن و گنده بودن (قبل ازLCDو(LED  اونها نمونه‌ي بارز يك مدار آنالوگ هستن ويژگي بارزي كه اين مدارها دارند بزرگ بودن حجم مدارها و استفاده از مدارهاي پيچيده گوناگون براي يك هدف خاص مي‌باشد. اما اگر بخواهيم از نظر آينده‌ي شغلي آن را مورد بررسي قرار بدهيم بايد بگم با توجه به پيشرفته شدن مدارات امروزي اين مدارها جايگاه خود را از دست داد‌ه‌اند و مانند قبل مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. ولي يك امّاي بزرگ داره اونم اينه كه تسلط داشتن روي اين مدارها بسيار ضروري مي‌باشد چون اين مدارات پايه و اساس (مقدمات) مدارهاي پيچيده مي‌باشد و به نوعي مدارهاي پيشرفته امروزي از اين مدارات مشتق شده‌اند و بدون داشتن علم كافي روي اين مدارها نمي‌توان مدارهاي پيشرفته امروزی را بررسي كرد.

 

حوزه قدرت:هدف اصلي مهندسين اين گرايش، توليد برق در نيروگاهها، انتقال برق از طريق خطوط انتقال و توزيع آن در شبکه هاي شهري و در نهايت توزيع آن براي مصارف خانگي و کارخانجات است. بنابراين يک مهندس قدرت بايد به روشهاي مختلف توليد برق، خطوط انتقال نيرو و سيستم هاي توزيع آشنا باشد.اما اگه بخواهیم از نظر آینده شغلی این رشته را مورد بررسی قرار دهیم باید گفت:امروزه با توسعه صنايع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت هاي شغلي زيادي براي مهندسين برق فراهم شده است و اگه مي بينيم که با اين وجود بعضي از فارغ التحصيلان اين رشته بيکار هستند، به دليل اينه که اين افراد يا فقط در تهران دنبال کار مي گردند و يا در دوران تحصيل به جاي يادگيري عميق دروس و در نتيجه کسب توانايي هاي لازم، تنها واحدهاي درسي خود را گذرانده اند.همچنين يک مهندس خوب بايد، کارآفرين باشد يعني به دنبال استخدام در موسسه يا وزارتخانه اي نباشد بلکه به ياري آگاهي هاي خود، نيازهاي فني و صنعتي کشور را يافته و با طراحي سيستم ها و مدارهاي خاصي اين نيازها را برطرف سازد. کاري که بعضي از فارغ التحصيلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نيز بوده اند.

شغل‌هايي كه يك مهندس برق مي‌تونه داشته باشه.

آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک
آینده شغلی الکتروتکنیک

یک مهندس الکتروتکنیک باید:

کاملا مسلط به زبان انگلیسی باشد : تمامی مقالات و منابع های اطلاعاتی  و برگه اطلاعات قطعات به زبان انگلیسی می باشد لذا مسلط بودن بر زبان انگلیسی شرط اصلی انتخاب این رشته می باشد.

اطلاعات خود را به روز نگاه دارد: در دنیای تکنولوژی دائما اطلاعات در حال تغییر می باشد و هرروزه تکنولوژی جدیدی به بازار ارائه می گردد لذا یک مهندس برنامه نویس می بایست دائما اطلاعات خود را به روز نگاه دارد.

پشتکار بالایی داشته باشد: وجود پشتکار بالا نه تنها مختص مهندسان الکتروتکنیک بلکه لازمه هرکاری می باشد اما در رشته الکتروتکنیک با توجه به سختی مطالب و گستردگی آن ها نیاز به یک همت و پشتکار بالاست.

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)