لوگوهای برجسته

در این قسمت قصد داریم به چند لوگوی برجسته ایران و جهان بپردازیم.

لوگوی VAIO  شرکت سونی

کلمهVAIO در ابتدا مخفف ۴کلمه Video Audio Integrated Operation بود ولی در سال ۲۰۰۸گفتن که بهتره مخفف Video Audio Intelligent Organizer  باشه . ایده ی لوگوی وایو  VAIO   توسط آقای Teiyuu Goto (ناظر کیفیت طراحی محصولات وایو شرکت سونی) در توکیو شکل گرفت.

آثار برجسته گرافیک

 Teiyuu Gotoدوتا مفهوم کلی برای کلمه وایو VAIO  در نظر گرفت:

تلفظ وایوVAIO خیلی شبیه به تلفظ کلمه بایوBio هست. Bio یه پیشوند تو زبان انگلیسی هست که معمولا ترکیب دو تا چیز با همدیگه رو نشون میده مثلا کلمه بیوشیمی یا به انگلیسیBiochemistry ترکیب علم شیمی با علم زیست شناسی هست . وایوVAIO هم ترکیبی از ویدئو و صدا و یا ترکیبی از آنالوگ و دیجیتال هست.

یه مفهوم دیگه اینه که وایوVAIO شبیه به کلمهViolet به معنی بنفش هست . واسه همینه که سونی لپ تاپ های تو طیف رنگی بنفش زیاد داره.

پیام لوگوی وایوVIAO

لوگوی وایو از اون دست لوگوهاست که پیام مخفی داره.در نگاه اول شما کلمه ی VAIOرا می بینید ، حروف  VAدر این لوگو نماد سیگنال‌های آنالوگ  و حروف IO  در آن با شبیه شدن به صفر و یک ، نماد سیگنال‌های دیجیتال می‌باشد. ترکیب زیبایی از تایپوگرافی و خلاقیت ذهن.

آثار برجسته گرافیک

لوگوی Google 

گوگل را تقريباً همه مي‌شناسند. شركت گوگل در واقع يك شركت فعال در عرصه جست و جوي اينترنتي و تكنولوژي تبليغات است كه در تاريخ ۴سپتامبر سال ۱۹۹۸تأسيس شد.  اين شركت در حال حاضر در زمينه عكس، اخبار، نقشه‌ها، ويدئوها و برنامه‌هايي كه از سوي خود گوگل ساخته شده‌اند، هم فعاليت مي‌كند و همين امر موجب شده كه گوگل به پربيننده‌ترين سايت اينترنتي دنيا تبديل شود و محبوبيت زيادي را به دست آورد.

گوگل بر گرفته شده از کلمه گوگولبه معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که توسط میلتون سیروتا  پسرخواهر  ادوارد کاسنر  ریاضیدان آمریکایی اختراع شده و در کتاب «ریاضیات و تخیل» نوشته شده‌استهدف لری و سرگئی از انتخاب این واژه این بود تا نشان دهند قرار است مأموریتی را به اجرا رسانند که هدف آن سازماندهی انبوهی از اطلاعات وب است.يكي از ويژگي‌هاي خاص گوگل، لوگوي اصلي آن است. لوگوي رنگي گوگل يكي از پر بازديدترين و محبوب‌ترين لوگوهاست كه در عين سادگي بسيار زيبا و خلاقانه است. لوگوي اوليه گوگل را سرگئي برين(Sergey Brin) يكي از بنيان‌گذاران گوگل با استفاده نرم‌افزارGimp  طراحي كرد، اما نسخه جديد لوگوي گوگل را خانمي به نام روث كدار(Ruth Kedar) طراحي كرده است

آثار برجسته گرافیک

روث كدار در سال 1999 يعني زماني كه در دانشگاه استنفورد به عنوان مدرس طراحي مشغول بكار بود به لري پيج و سرگئی برین معرفی شد. از او خواسته شده بود كه ايده‌هاي اوليه‌اش براي لوگوي گوگل، را ارائه كند. خلاقيت و شيوه طراحي كدار مورد پسند و تحسين رؤساي گوگل قرار گرفت و او استخدام شد.گوگل در آن زمان مي‌خواست لوگويي متمايز از ساير شركت‌هاي مهم اينترنتي نظير: Yahoo، Excite، Hot Bot،  Look Smart وLycos داشته باشد. اغلب شركت‌های مطرح در آن زمان در درجه‌ي اول پورتال هاي تجاري بودند و سپس خدمات جستجو ارائه مي‌دادند، اما چيزي كه گوگل مي‌خواست اين بود كه به عنوان يك موتور جستجو شناخته شود. 

طبق اظهارات روث كدار: " گوگل مايل بود تا پيش از هر چيز به عنوان يك موتور جستجو شناخته شود. نتايج ارائه‌شده از سوي گوگل سريع، جامع و قابل‌اعتماد بود چرا كه اين شركت از يك الگوريتم پيچيده و خلاقانه براي فراهم آوردن نتايج مورد نظر كاربران استفاده مي‌كرد، پس لوگوي اين شركت نيز بايد اين مطلب را مي‌رساند."بنابراين، جلسات زيادي بين او و مؤسسان برگزار شد و طرح‌هاي متعددي براي لوگوي گوگل  -از نظر مفهوم و تطابق با موضوع - مورد بررسي قرار گرفتند و در نهايت طرح نهايي انتخاب گرديد. طرحي كه هنوز بر صفحه اصلي گوگل نشسته است.

آثار برجسته گرافیک

لوگويي كه طرحي سرزنده و درعين‌حال ساده دارد. خواندن آن بسيار ساده است، بافت و سايه‌اي كه به هر حرف لوگو داده شده است، هر حرف را برجسته‌تر نشان مي‌دهد و در همان حال به آن وزن و شفافيت مي‌دهد. طرحي متشكل از چرخه رنگ‌هايي كه مي‌تواند خاطرات دوران كودكي را زنده كند، در حالي كه باريك‌بيني يك موتور جستجو را نيز  ماهرانه به نمايش گذاشته است.فونت اين طرح نيز با دقت در نظر گرفته‌شده تا حالت كليشه‌اي لوگويي ديگر را نداشته باشد. در آن زمان فونت Times New Roman ،‌فونت مورد پسند و انتخابي در اينترنت بود و فونت Sans-Serif ، ‌فونت مورد قبول رسانه‌هاي كاغذي! كدار مي‌خواست فونتي انتخاب كند كه هم خوانا باشد و هم حس نشاط و سرزندگي را القا كند، پس فونتCatull را انتخاب كرد كه تلفيقي از عناصر قديمي نوشته‌شده با قلم پر و اسكنه با خطاطي مدرن بود. جستجو، به طور طبيعي فعاليتي است كه نيازمند كاوش در گذشته است، بنابراين ماهيت تاريخيCatull كاملاً مناسب به نظر مي‌رسيد چرا كه مي‌توانست پلي ميان دنياي آنالوگ قديمي و عصر ديجيتال نوظهور ايجاد نمايدلوگوي گوگل سال‌هاست كه از نظر ساختاري و نوع فونت و حتي رنگ‌ها تغييري نكرده و گوگل تنها آن را  به حالتي مسطح يا اصطلاحاً فلت طراحي كرده استلوگويي كه در تمامي اين سال‌ها به همراه اين شركت بوده و شايد بتوان گفت تأثير زيادي بر پيشرفت و تبديل شدن آن به يك تجارت مالتي ميلياردي داشته است..
البته همان طور كه مي‌دانيد گوگل در تاريخ‌هاي مشخصي شكل لوگوي اصلي خود را به مناسبت رويدادهاي كه در آن تاريخ رخ داده، تغيير مي‌دهد. لوگوي گوگل در اين شرايطdoodle ناميده مي‌شود. هر ساله به مناسبت نوروز در ايران، گوگل لوگوي خود را تغيير داده و نماي هفت‌سين را جايگزين لوگوي خود مي‌كند. در روزهاي پاياني سال ۱۳۸۸، سازمان ملل اقدام به ثبت نوروز نموده بود و پس از آن گوگل يكي ديگر از لوگوهای نوروزخود را به نمایش گذاشت.

لوگوی گوگل در نوروز سال های گذشته...

لوگوی گوگل در نوروز
لوگوی گوگل در نوروز
لوگوی گوگل در نوروز
لوگوی گوگل در نوروز
لوگوی گوگل در نوروز
لوگوی گوگل در نوروز

لوگوی ایران ایر (هما)  - برترین لوگوی خطوط هوایی جهان

طراحی آرم شرکت هما در پاییز ۱۳۴۰بر گرفته از سرستون پرنده‌نمایی در تخت جمشید ، توسط «ادوارد زهرابیان»انجام شد.

ادوارد زهرابیان در سال ۱۳۱۸در تهران متولد شد. وی دوره متوسطه را در دبیرستان البرزگذراند و دیپلم ریاضی را از این دبیرستان اخذ کرد. در فاصله سال‌های دبیرستان تا دانشگاه، برای کمک به برادر بزرگترش که معماری می‌خوانده است، به آتلیه‌های معماری رفت و آمد می‌کند و در این راه بر تجربه‌های طراحی و رسامی‌اش افزون می‌گردد. وی پس از قبولی در دانشگاه، رشته معماری را در دانشکده معماری، دانشگاه ملی ایران فرا می‌گیرد.

آثار برجسته گرافیک

مهمترین اتفاق هنری در زندگی زهرابیان، در ۲۲سالگی وی و در فاصله پیش از ورود او به دانشگاه رخ می‌دهد. وی به طور اتفاقی آگهی فراخوان طراحی نشانه هواپیمایی ملی ایران را که هنوز به نام «هما» شناخته نشده بود، می‌بیند و طرحی تجربی را در آتلیه دانشکده و آتلیه محسن فروغی، آماده می‌سازد و در مسابقه مربوطه شرکت می‌دهد که هوشنگ سیحون و تعدادی از استادان دانشکده هنرهای زیبا، داوران آن بودند. طرح وی به عنوان طرح برگزیده پذیرفته می‌شود و در سال ۱۳۴۱به عنوان نشان رسمی« هما»ثبت می‌گردد.

ادوارد زهرابیان درباره این‌که چه‌طور طرح پرنده اساطیری همارا به‌عنوان خمیرمایه و پایه طراحی این لوگو قرار داده می‌گوید: «آن زمان زیاد جهانگردی می‌کردم. به آثار تاریخی علاقه داشتم و هنوزهم دارم. یادم آمد که یک چنین سرستونی در تخت جمشیداست که می‌تواند خمیرمایه این طرح باشد.» سر این تندیس اساطیری ایران از یال اسب، گوش گاو صورت عقاب تشکیل شده است.

رنگ آمیزی هواپیماهای هما به شکل زیر است: بدنه‌ای کاملاً سفید با کلمه ایران ایر به رنگ آبی پررنگ بالای پنجره مسافران و نشان هما به رنگ آبی پررنگ بر روی دم هواپیما که یک نوار آبی رنگ بالای آن قرار دارد. مدل هواپیماهای هما توسط یک شرکت آلمانی تهیه شده است.

آثار برجسته گرافیک

آژانس تخصصی خبر و اطلاعات حمل‌ونقلی در گزارش سال ۲۰۱۳ارزیابی از لوگوی شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان داشت و بعد از ارزیابی‌های متعدد تمام شرکت‌های مطرح در زمینه صنعت هوایی توسط یاتا، شرکت هواپیمایی ایران ایر (هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران) را دارنده بهترین و عالی‌ترین لوگوی خدمت رسانی هوایی معرفی نمود. این لوگو در حالی به عنوان برترین معرفی شد که خطوط هوایی ایران با تحریم‌های بین‌المللی مواجه است و شاید ارتباط پروازی با بسیاری از فرودگاه‌های دنیا ندارد. استفاده از یک رنگ آرام بخش، استفاده از نماد پرنده و همچنین سمبلی پیج در پیچ و به نوعی انعطافی منجر به این شد که این برند در برابر سایرین دارای جایگاه متمایزی باشد

 

ارسال دیدگاه(نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.)